sumaryczna liczba zainstalowanych
stacji ładowania w Polsce

źródło danych: PSPA (marzec 2020r.)

0
AC
0
DC
0
razem

Ładowarki domowe prądu przemiennego

zwane również: Wallbox, HomeCharger, ładowarka naścienna, ładowarka garażowa, ładowarka domowa

Wallbox jest rozwiązaniem dedykowanym szczególnie do użytku własnego (osób prywatnych, firm, hoteli itp.). Najczęściej instalowana wewnątrz garażu naściennie lub na zewnątrz na zamkniętych posesjach naściennie lub na dedykowanym słupku montażowym.

Wallbox’y pozwalają na ładowanie pojazdów mocą nawet do 22kW, co pozwala na doładowanie pojazdu w ciągu 3-4 godzin (w zależności od modelu pojazdu elektrycznego) Najczęściej wyposażone w kabel zakończony odpowiednią wtyczką (dla wygody indywidualnego użytkownika) lub gniazdo.

Poza wyżej wymienionymi cechami, ładowarki domowe cechują się przystępniejszą ceną w stosunku do pozostałych.

Stacje ładowania prądu przemiennego

zwane również: ładowarki AC, słupki ładowania

Ładowarki AC przeznaczone są głównie do zastosowań komercyjnych (instalowane przy centrach handlowych, w hotelach, parkingach publicznych), a także z powodzeniem wykorzystywane przez firmy na potrzeby ładowania pojazdów firmowych. Ładowarki AC ze względu na materiały wykonania (często aluminium, PCV) instaluje się na terenie otwartym gdzie prawidłowo funkcjonują przez wiele lat. Instalowane bezpośrednio na takim podłożu jak: kostka, asfalt, płyta chodnikowa, a także naściennie, lub osadzane w ziemi za pomocą dedykowanych konstrukcji.

Ładowarki AC, tak samo jak Wallbox’y pozwalają na ładowanie pojazdów mocą nawet do 22kW, co pozwala na doładowanie pojazdu w ciągu 3-4 godzin (w zależności od modelu pojazdu elektrycznego). Jednak w odróżnieniu do Wallbox’ów najczęściej wyposażone w gniazda (zapewniając kompatybilność ze wszystkimi pojazdami elektrycznymi), a w mniejszym stopniu w kabel zakończony wtyczką (najczęściej Typ2).

Stacje ładowania prądu stałego DC

zwane również: Quick Charger, ładowarki DC

Stacje ładowania prądu stałego HV

zwane również: