ilość ogólnodostępnych
stacji ładowania w Polsce

źródło: PSPA (czerwiec 2024r)

0
AC
0
DC
0
razem

Ładowarki domowe prądu przemiennego

zwane również: Wallbox, HomeCharger, ładowarka naścienna, ładowarka garażowa, ładowarka domowa

Wallbox jest rozwiązaniem dedykowanym szczególnie do użytku własnego (osób prywatnych, firm, hoteli itp.). Najczęściej instalowana wewnątrz garażu naściennie lub na zewnątrz na zamkniętych posesjach naściennie lub na dedykowanym słupku montażowym.

Wallbox’y pozwalają na ładowanie pojazdów mocą nawet do 22kW, co pozwala na doładowanie pojazdu w ciągu 3-4 godzin (w zależności od modelu pojazdu elektrycznego) Najczęściej wyposażone w kabel zakończony odpowiednią wtyczką (dla wygody indywidualnego użytkownika) lub gniazdo.

Poza wyżej wymienionymi cechami, ładowarki domowe cechują się przystępniejszą ceną w stosunku do pozostałych.

Stacje ładowania prądu przemiennego

zwane również: ładowarki AC, słupki ładowania

Ładowarki AC przeznaczone są głównie do zastosowań komercyjnych (instalowane przy centrach handlowych, w hotelach, parkingach publicznych), a także z powodzeniem wykorzystywane przez firmy na potrzeby ładowania pojazdów firmowych. Ładowarki AC ze względu na materiały wykonania (często aluminium, PCV) instaluje się na terenie otwartym gdzie prawidłowo funkcjonują przez wiele lat. Instalowane bezpośrednio na takim podłożu jak: kostka, asfalt, płyta chodnikowa, a także naściennie, lub osadzane w ziemi za pomocą dedykowanych konstrukcji.

Ładowarki AC, tak samo jak Wallbox’y pozwalają na ładowanie pojazdów mocą nawet do 22kW, co pozwala na doładowanie pojazdu w ciągu 3-4 godzin (w zależności od modelu pojazdu elektrycznego). Jednak w odróżnieniu do Wallbox’ów najczęściej wyposażone w gniazda (zapewniając kompatybilność ze wszystkimi pojazdami elektrycznymi), a w mniejszym stopniu w kabel zakończony wtyczką (najczęściej Typ2).

Stacje ładowania prądu stałego DC

zwane również: Quick Charger, ładowarki DC

Stacje ładowania prądu stałego mają zastosowanie w przypadku, gdy chcemy doładować pojazd w  relatywnie krótkim czasie. Mogą występować w różnych kombinacjach złączy: złącza DC (CHAdeMO i CCS) + złącze AC lub same złącza DC (CHAdeMO + CCS). Stosuje się je głównie na stacjach paliw, w pobliżach tras szybkiego ruchu, coraz częściej przy centrach handlowych. 

W zależności od pojazdu, ładowanie pojazdu odbywa się w czasie do nawet 30 min (zapewniając doładowanie pojazdu do 80% pojemności akumulatorów w pojeździe), mocą do 50kW. 

Ładowanie pojazdu może odbywać się równolegle wybranym złączem DC oraz złączem AC. Zatem stanowi urządzenie dwu stanowiskowe dla ładowania pojazdów.

Stacje ładowania prądu stałego HV

zwane również: